Jdi na obsah Jdi na menu

Je psaní těžké?

18. 3. 2018

 

Je psaní těžkým povoláním? Vpravdě sama nevím, povedlo se mi vydat pouze jednu e-knihu, poté jsem psaní na skoro 3 roky sekla - z mnoha důvodů. Ale pokud chcete psát byť jen kratičké povídky po pracovní době pro své blízké okolí, nečekejte, že prohýříte noci. Psaní není o životě bohéma, nespočet nocí strávíte sami nad počítačem - nebo i papírem, s kávou po boku - někteří s čajem. Bude te od počítače sledovat, jak se stmívá a často budete pozorovat i jak svítá. A pokud začnete psát něco na pokračování, připravte se, že Vás Váš vlastní  příběh může naprosto pohltit. Při usínání budete myslet na své hrdiny, co by se jim mohlo stát. Při vstávání se sami sebe budete ptát, zda má smysl zase pokračovat, zda je to dobré čtení.

O to více vás pak potěší občasný komentář (a nejenom ten psaný!), že je to dobré a že by se rád/a dočkal pokračování. Mé příběhy obsahují mnoho a mnoho překlepů, když píši, mám v hlavě zkrátka to jedno. Ovšem, mám v PC/NTB také soubor, kde si to opravuju, dopisuji a zkrátka dostávám to pomalu do finální formy. Některé úseky smažu, jiné doplním. Na to už však potřebuji absolutní klid, občas si tichounce pustím hudbu, ale nic víc.

Nevím, jestli je psaní jako psaní těžké, mě když chytne takzvaně slina, píšu ani nevím jak. Myslím si však, že psaní je pro každého, ale také se v tom musíme cvičit, učit se psát... Jako ve všem ostatním. Ani nejlepší fotografové světa nefotili kvalitní fotky hned ze začátku. Dost možná začínali na foťácích, které i vy máte doma.

Někdo hold bude psát zajímavě hned ze začátku, ale i tak se bude muset trénovat a cvičit, aby psal/a lépe. Bude mít dobrý děj, ale budou mu unikat popisy, nebo naopak, bude to mít čtivé, ale na ději ho bude čekat mnoho a mnoho práce.

Pokud někomu vyhovuje práce v tichosti a osamotě, ale pak má rád, když jeho dílo vykouzlí úsměv, určitě volba odpočinku u psaní není špatná volba.

Netuším, co bych více k tomuto tématu měla psát, každý by se měl sám rozhodout jaký koníček chce provozovat, nebo jeslti se psaním chce živit, vím ale jedno - je to dřina. A nejtěžší na tom je to odpoutání se od reality. Tedy aspoň pro mě.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář